Tahle hádanka je nadlidským úkolem pro 99 ze 100 lidí. Najdete-li všechny 3 rozdíly, máte IQ nad 135

rébus řeka lodička náhled
Fotografie: Freepik

Vodáctví má v české kotlině tradici delší než století. Ale ještě než přišly první kanoe či moderní kajaky, se české řeky hemžily mnoha různými plavidly.

Šlo hlavně o vody, kterými se plavilo dřevo z nížinných oblastí ke zpracování. Právě voraři mají dle zkazek stát i za dnes běžným pozdravem Ahoj. Jde to však jen jedna z verzí fenoménu, který zůstal vodákům dodnes. Můžete najít mnoho dosti obtížných tras, které jsou přístupné pouze část roku. Několik řek je ale přístupno prakticky celoročně. Krom toho mají tu velkou výhodu, že jejich splouvání zvládne i vodák začátečník. Jsou tak vhodné ke křtu vodou.

Západní Čechy a Berounka

Pro zkušené vodáky je Berounka známá jako řeka „volej“, tedy klidná a skoro netekoucí voda. I když je opravdu taková, má co nabídnout i zkušenějším. Díky délce na ní lze totiž bez problémů strávit celý týden. Lepší je ovšem vybrat si hezčí úseky, aby člověk během pohybu v loďce také něco zajímavého viděl. Za pozornost tak stojí hlavně úsek ze Zvíkovce do Nižboru. Tato část řeky se dá sjet během prodlouženého víkendu. Najdete na obrázku tři skryté obličeje?

rébus řeka lodička zadání
Fotografie: Freepik
Dvojice myší

Ze všech myší na obrázku jsou jen 2 naprosto identické. Včas je však dokáže rozpoznat pouze 1 % lidí

Pokud máte navíc méně času, dá se tato jízda znatelně zkrátit. Řeka protéká chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátska. Kromě skal s poetickými názvy (Čertova skála, Kněžská skála), lze narazit i na zajímavá Skryjská jezírka nebo přímo hrad Křivoklát. Je tu ještě hrad Týřov, případně muzeum populárního spisovatele Oty Pavla. V Nižboru pak můžete na konci cesty obdivovat klášter postavený přímo nad řekou. Půvabným úsekem je také plavba z Berouna do Prahy.

Podhorská řeka Jizera

Podhorská není jen vesnice. Jizera je po většinu roku splavná z Malé Skály, kde začínají skoro všichni vodáci. Ještě před vyplutím potěší vyhlídka Templ, pak už je na místě nechat se doslova unést svižným vodním proudem. Jestli stále tápete v rébusu, nezoufejte. Tady je jeho řešení.

rébus řeka lodička řešení
Fotografie: Freepik / Edit

Během opravdu suchého léta začínají vodáci s cestou až v Turnově. Odsud je totiž Jizera sjízdná skutečně celoročně. Hlavní atrakcí jsou pak skalní sruby u Mnichova Hradiště.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]