Písmenková hádanka převezla první soutěžící už před 100 lety. Její přesnost však stále nemá konkurenci

Hádanka písmeno V
Fotografie: Fresherslive

Zajímá vás, jak náš mozek a zrak spolupracují při vnímání optických iluzí? Přečtěte si o fyziologických a kognitivních iluzích, které nás přimějí vidět skutečnost jinak, než jaká je. 

Když se zmíní slovní spojení optická iluze, první myšlenka, jež se vám může vybavit, je zřejmě význam tohoto pojmu. Optický klam nastává v situaci, kdy vnímáte objekt jinak, než jaký skutečně je. Existuje celá řada různých typů optických klamů. Často se takové klamy vytvářejí spojením mnoha různých obrazů.

Jak náš mozek klame náš zrak

Fyziologické iluze vytvářejí dojem, že určité prvky obrázku existují, i když ve skutečnosti nejsou fyzicky přítomny. Tyto iluze využívají znalostí o fungování lidského vizuálního systému a jeho zpracování obrazů. Mohou zahrnovat například zdánlivé pohyby, stínování a další efekty, které klamou náš zrak a vytvářejí dojem, že vidíme něco, co tam není.

Hádanka písmeno V
Zdroj: Fresherslive
hádanka obrácené T

T jako Těžká hádanka: Obrácené písmeno testuje funkci levé mozkové hemisféry

Na druhé straně kognitivní iluze využívají našeho mentálního rámce a očekávání o tom, jak by měl svět kolem nás vypadat. Tyto iluze mohou vzniknout díky našemu vnitřnímu kognitivnímu procesu, který přidává do našeho vnímání různé interpretace a významy. Tyto iluze nás mohou přimět vidět něco jinak, než jak tomu skutečně je, a to na základě našich mentálních asociací a vzorců.

Test vizuální percepce

Troufnete si na dnešní těžkou výzvu? Na obrázku vidíte samá písmena Y, mezi nimi se však skrývá písmeno V, které musíte najít. To ale není vše, jste omezeni časovým limitem 17 vteřin. Tento rychlý test vaší vizuální percepce a schopnosti soustředění nám může mnoho říct o způsobu, jakým vnímáme a analyzujeme vizuální informace. Zkuste se zaměřit a najít to skryté písmeno V co nejdříve.

Hádanka písmeno V řešení
Zdroj: Fresherslive

Výše můžete vidět správné řešení. Jak vidíte, písmeno V snadno splývá mezi písmeny Y. Takže pokud jste ho našli do konce časového limitu, tak vám gratulujeme. Vaše schopnosti jsou na vynikající úrovni. Jestli jste však neuspěli, nezoufejte. Vaše schopnosti se potřebují zlepšit, a to neuděláte jinak, než že budete trénovat. Nevzdávejte se a zkoušejte to dál.

Zdroj: Fresherslive

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]