Schovaná panda v tomto obrázku vypadá téměř identicky jako přátelští dalmatini. Najde ji jen 1 z 10 lidí

rébus dogy panda náhled
Fotografie: Fresherslive

Panda velká s naprosto nepřehlédnutelným zabarvením srsti se stala symbolem ochrany přírody. Jinak jde také o jednoho z nejpopulárnějších savců celého světa.

Veřejnost ji vnímá dlouhodobě jako ohrožený druh. Každé úspěšné rozmnožení tohoto savce v zajetí je tak oslavováno jako velký úspěch. Panda velká obývá jen jižní části střední Číny, kde je jejím domovem několik navzájem izolovaných horských oblastí. Celková rozloha tak dnes zahrnuje asi 30 000 kilometrů čtverečných. Více okolností od podnebí po tisíce let trvající kultivaci nižších poloh způsobilo, že se pandy vyskytují jen v odlehlých oblastech kdysi velké oblasti.

Milovník bambusu se špatným trávením

Jídelníček pandy velké tvoří primárně bambus, kterého však musí spotřebovat velké množství. Má problém ho lépe využít, její trus tak z velké části tvoří nestrávené kusy této rostliny. Dle webu OchranaPrirody neupadají pandy do zimního spánku. V odpovídajícím čase se jen přesouvají do nižších poloh. Tam pak hledají úkryty hlavně v dutinách stromů. Další možností jsou skalní trhliny nebo jeskyně. Teď se však zaměřte na obrázek a najděte mezi psi jednu pandu.

rébus dogy panda zadání
Fotografie: Fresherslive
Výzva kočka

Pouze geniální vysokoškoláci dokážou najít schovanou kočku do 10 vteřin. Pro ostatní je to ztráta času

O pandách také koluje mýtus týkající se jejich špatného rozmnožování. Pramení to ovšem z dřívějších neúspěchů při jejich reprodukci v zajetí. Jak se však ukázalo při výzkumech, míra množení není o nic horší než u dalších druhů medvěda. Přímo v Číně se i v zajetí rozmnožují pandy velké obecně velmi dobře. “Dlouhodobě škodí hlavně likvidace jejího normálního životního prostředí,” říká Hana K. z Vsetína. O zvířatech se iEnigma zmiňovala dříve.

Medvědí samotář

Po větší času se pandy pohybují o samotě ve svém teritoriu. Dospělý medvěd dorůstá cca 120-190 centimetrů, Wikipedie udává hmotnost 70-160 kilo. S dalšími jedinci svého druhu se setkává jen během páření. Samice rodí zpravidla jednou za 2-3 roky. Dokáže porodit až tři potomky, přežívá ovšem jen jediný. Jestli stále tápete, tady je řešení rébusu.

rébus dogy panda řešení
Fotografie: Fresherslive

Novorozená panda váží nejvýše 140 gramů, jde tak o jedno z nejmenších mláďat, o čemž jsme psali na iEnigma.cz, placentálních savců na světě.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]