V tomto stádu najde odlišného koně jen génius. Hádanka, kterou nevyřeší ani vysokoškoláci, vám nedá spát

rébus koně náhled
Fotografie: Fresherslive

Koně jsou pracovní zvířata, vynikající a věrní společníci a také parťáci v jezdeckých sportech. Přes jejich důstojnou krásu o nich lidé stále hodně věcí neví.

Tato krásní zvířata disponují tzv. pohybovým aparátem. V praxi to znamená, že systém šlach a vazů dovoluje koním zablokovat nohy, tudíž mohou spát ve stoje. Nečekejte ovšem žádnou ztuhlost, kůň se v tomto postoji dokonale uvolní. Zajištění končetin je prevence před pádem. I když nespí, používá stejný mechanismu k dlouhodobému stáni. Mnohem méně je to unavuje. Jde také o obligatorní zvířata, tedy neschopná dýchat ústy. Kůň tak dokáže dýchat pouze nozdrami.

Fixace postoje

Fixovaný postoj je nejen pohodlím, ale i obrannou strategií. Na pastvě i jinde může kůň šetřit energii, v případě ohrožení vyrazí okamžitě tryskem. K tomu pomáhají jejich vynikající reflex. Vyžaduje-li to totiž situace, přejdou koně z klidu do kopu za 0,3 sekundy. U člověka je reakční doba 1,6 sekundy. Je však omyl, že by koně nikdy neulehli. Každý den této pozici věnuji trochu času, aby hlouběji usnuli. Teď se pozorně podívejte na tyto koně a najděte jednoho odlišného.

rébus koně zadání
Fotografie: Fresherslive
Výzva nůžky

Nalezení nůžek v tomto obrázku je neřešitelný úkol pro 97 % lidí. Do 12 vteřin je najde jen génius

Umístění očí po stranách hlavy způsobuje, že mají zorné pole skoro 360 stupňů. Skoro, protože mají 2 slepá místa, konkrétně za sebou a přímo před nosem. Nevidí tudíž ani trávu, na které se pasou, ani člověkem podanou mrkev. K detekci předku tak používají citlivé rty, vousy a především čich. Tak ví, co je před nimi a jestli to chtějí sežrat. Stáčí koně lze celkem spolehlivě odhadnout podle zubů. Z toho také pochází přísloví: „Darovanému koni na zuby nekoukej.“

Výcvik

Skrze pozitivní posilování a klikr výcvik lze koně naučit opravdu hodně věcí. Jsou v tomhle dosti podobní psům. Jeden výzkum také ukázal, že jsou schopni opatrovníkům sdělovat svoje potřeby. Naučili se třeba komunikovat, zda chtějí přikrývku nebo ji naopak sundat. Tápete v rébusu? Tady je jeho řešení.

rébus koně řešení
Fotografie: Fresherslive

Sloužily k domu dotykové symboly na desce, které si kůň osvojil. Používal tak vlastně znakový jazyk. Dle odhadů vědců žil nejstarší kůň už před 55 miliony let.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]