Nejtěžší vizuální hádanka na světě je nyní dostupná i na internetu. Otestuje svůj zrak

rébus písmeno v náhled
Fotografie: Fresherslive

Vznik písma byl naprostým mezníkem v historii lidstva. Vzniklo později než jednoduché počítání, stalo se však nástrojem vzniku každé pokročilejší civilizace této planety.

Dovolilo totiž vznik administrativy a také možnost předávat znalosti dalším generacím. Nejstarší sdělování informací se ovšem datuje do doby před více jak 30 000 lety. Tehdy naši dávní předci malovali na zdi jeskyní výjevy z lovů. Nebyla to rozhodně kratochvíle, informace o potravě byly tehdy jasnou otázkou života a smrti. Jedním z nejstarších symbolů civilizace vůbec byla šipka, tedy prostředek k ukázání směru. K ní se časem přidaly další znaky.

Symboly naší minulosti

Jak prohlásil i Tom Hanks v roli Roberta Langdona ve filmové adaptaci románu Dana Browna Šifra mistra Leonarda: “Symboly jsou jazyk, který nám dovoluje porozumět naší minulosti.” Prakticky všechny také prošly nějakým vývojem a mnohdy se na ně přilepila negativní konotace. Například nacistická svastika neboli hákový kříž najdeme také na mnoha sochách Buddhů, protože pochází ze sanskrtu. Teď se podívejte na obrázek a najděte písmeno V.

rébus písmeno v zadání
Fotografie: Fresherslive
rébus dogy panda náhled

Schovaná panda v tomto obrázku vypadá téměř identicky jako přátelští dalmatini. Najde ji jen 1 z 10 lidí

Svastika neboli zalomený kříž byl v tantře symbolem mužského (pravotočivý) a ženského (levotočivý) principu. V magických tradicích je levotočivá symbolem naděje, dobroty srdce a jara. Pravotočivá představuje naopak tmu, zlo a destrukci. Mezi jednotlivými rameny měla dle Wikipedie ta původní ještě tečky. Dnes si hákový kříž v černé verzi spojujeme jen s nacistickou ideologií a je dominantním symbolem zločinů Druhé světové války. To je to přebírání.

Vznik a rozvoj civilizace

Vývoj písma byl samozřejmě dlouhý a složitý proces. Není pak náhodou, že vzniká v dobách, kdy se v Egyptě a Mezopotámii utváří první dynastické civilizace. Písmo totiž dovolilo složitější byrokracii a také záznamy, hospodaření, diplomacii a další složky. Egypt je tak znám pro svou lásku ke kočkám a hieroglyfy, což už iEnigma zmiňovala.

rébus písmeno v řešení
Fotografie: Fresherslive

Dle stránek UdalostiHistorie se pak z piktogramů postupně vyvinulo písmo pojmové. Přišla tak složitější symbolika a více významů pro znak.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]