Ze všech 5 druhů nosorožců je nejvíce společenský tuponosý jižní. Ačkoli jsou jeho samci spíše samotáři, samice a mláďata tvoři většinou skupinky i o 12 jedincích.
Tato zvířata jsou obecně aktivní jak během dne, tak i noci. Starší kusy si tvoří území o rozloze i 20 kilometrů čtverečných, hranice značí močí a trusem. V běhu je toto mohutné zvíře schopné dosáhnout i 40 kilometrů v hodině. Jeho první roh je 3krát delší než druhý, nejdelší ověřený rekord činí 158 centimetrů. Dle webu ZooZlin jde také o ohrožený druh, jehož rohy se využívají především v tradiční čínské medicíně. Stejně jako naše nehty je tento výrůstek tvořen keratinem.
Obr s dvojicí rohů
Populace nosorožce dvourohého se od roku 1970 snížila o šílených 90 %. V roce 2019 jich bylo méně než 3 000 jedinců. Toto zvíře je doma na jihu a východě Afriky, důvodem úbytku je především nesmyslný lov kvůli rohům. Ty jsou dle StoPlusJednicky ceněny na asijském trhu. Už více jak 25 let je přitom obchod s tímto artiklem zakázán, což však mnoha skupinám vůbec nevadí. Teď se však pozorně podívejte na obrázek a jednoho nosorožce najděte mezi slony.
Časový limit 10 sekund u této hádanky vyprší dříve, než řeknete švec. Vetřelce najde včas jen 1 ze 100 lidí
Stejný druh je také často nazýván nosorožcem černým, aniž by však šlo o barvu zvířete. Jedná se o obyčejnou protiváhu nosorožce bílého neboli tuponosého. Ani v jeho případě ovšem nejde o barvu. “Anglické white rhinoceros je zkomolenina afrikánského wijd, tedy široký. To se vztahuje k hornímu pysku zvířete,” podotýká Michaela R. z Hořic. O zvířatech jsem na iEnigma už psali. Jako je panda symbolem ochrany přírody, je nosorožec symbolem ohrožení.
Výkonní pytláci
I když se populace nosorožců nějakou dobu docela vzpamatovaly a čítaly i 20 000 kusů, v Jižní Africe jsou stále pod obrovským tlakem pytláků. Jejich skupiny zabijí v průměru 3 zvířata za den. Za nejdéle žijícího nosorožce světa byla brána samice Sana. Pošla v roce 2017 ve věku 55 let v jedné francouzské zoo.
Drcený roh je součástí léků i afrodisiak, ovšem reálné efekty nebyly nikdy uspokojivě prokázány. V jiných zemích se z něj zase řežou rukojeti nožů.