Jelen evropský obývá velmi rozsáhlá území, která zahrnují většinu současné Evropy, Severní Ameriky i Asie. V našich končinách lze na toto elegantní zvíře narazit po celé republice.
V minulosti se nejen u nás setkal několikrát téměř s vyhubením, v současné době se však těmto paroháčům daří. Ač to není příliš známo, existuje i bílý jelen. Jedním z míst, kde ho lze vidět, je žehušicská obora nedaleko Kutné Hory. Druhově pak patří ke severoíránským a kavkazským jelenům. K nám se dostali na začátku 18. století, císaři Karlu VI. Věnoval ruský car Petr I. Další stáda bílého jelena lze spatřit v oborách na území Německa, Dánska nebo v Rakousku.
Králové lesů
V průměru se tato zvířata dožívají 12 let s váhou 240 kilo. Protože dorůstají v kohoutku až 150 cm, jedná se o dle CeskaDivocina o největší sudokopytníky našich lesů. Společenské postavení i stáří určuje paroží zakončené tzv. korunou. Vzrostlé parohy měří celkem i 120 cm, váha některých „konstrukcí“ je i 8 kilo. O těchto i podobných zvířatech už jsme se na iEnigma zmiňovali. Teď se však pozorně podívejte na obrázek a zkuste ve změti lesa jednoho najít.
Tvar schované želvy oklamal i studenty vysoké školy v Praze. Obyčejný smrtelník ji nemá šanci najít
Čím starší jelen, tím větší samotář, stáda tvoří hlavně mladí samci, vede nejmladší. Mimo období říje mají samci a samice stáda samostatná. Skupiny laní dle DetiVls nepřesahují 50 kusů. Říje trvá od poloviny září do půlky října, projevuje se hlasitým troubením. To lze slyšet hlavně za soumraku nebo brzo ráno. Plní hned dvě funkce. Láká totiž laně a udržuje stádo pohromadě. Také říká dalším jelenům, aby se klidily z cesty.
Rostlinná strava
Nepřekvapí, že je jelen býložravec, který si nejvíce pochutná na trávě a bylinách. „Pase se hlavně kolem cest nebo na lesních mýtinách. Je to majestátní zvíře,“ říká obdivně Pavel Č. z Bechyně. Jestli stále tápete v rébusu, tady je řešení dnešní výzvy.
V noci si však paroháči troufnou i na pole za obilím nebo chutnou kukuřicí. Při sněhu okusují mladé stromky, což ale nemají rádi lesníci. Proto je v zimě krmí, aby tuto škodlivou potřebu neměli.