Jen ti s nejostřejším zrakem najdou odlišného holuba od ostatních za méně, než 6 vteřin

iluze holubi oranžová
Fotografie: CanvaPhotos

Optická iluze, známá též pod názvem vizuální iluze, je druh iluze způsobené vizuálním systémem jako součást vizuálního vnímání. Charakterizují se vizuálním vnímáním, které se liší od reality.

Zjednodušeně řečeno je optická iluze druh iluze, ve které člověk není schopen jasně vnímat scénu nebo obraz, který viděly oči. Můžeme se tak snadno cítit oklamáni obrazem nebo scénou, který si špatně vyložíme, špatně ho interpretujeme nebo ho vůbec nedokážeme rozluštit. Optické iluze jsou většinou obrázky nebo scény, které dokáží snadno oklamat spojení mezi očima a mozkem.

Stále oblíbenější optické iluze

Přestože mohou být optické iluze občas náročné a složité, lidé je rádi zkoumají a baví se výzvami takových iluzí. Vizuální iluze u lidí vzbuzuje velkou zvědavost a v poslední době se těší i velkému zájmu. Je dokázané, že optické iluze totiž zlepšují efektivitu mozku a očí, zároveň se efektivně rozvíjí pozorovací schopnosti. Lidé proto častěji a častěji vyhledávají optické iluze na internetu a pohánějí tak své mozky produktivnějšími úkoly.

Na internetu kolují optické iluze různých obtížností. Lze tak začít u těch nejjednodušších a postupně se dopracovat k extrémně obtížným. V případě, že jsou takové optické výzvy omezené časem, může se z nich stát i společná zábava, kdy se protějšky budou předhánět, kdo ji rozlouskne jako první. V takovém případě mozek pracuje pod tlakem a cvičí se ještě lépe než ve stavu klidovém. Pokud jste přeborníci ve vizuálních výzvách, zkuste i tuto, která je ale taktéž omezená časem.

iluze holubi oranžová
Fotografie: CanvaPhotos

V hlavní roli holub

Optická iluze není vždy jen obrázek ukrytý za jiným. Obrázek optické iluze může představovat i několik stejných věcí, v tomto případě zvířat, v řadě za sebou. Jen jedna věc či zvíře vlastní malou odchylku od ostatních.

psi odchylka modrá

Odlišného psa zvládne do 10 vteřin najít jen minimum pozorovatelů. Ti nejbystřejší jeden malý detail vidí hned

Výzvou takovýchto iluzí je odhalit tuto odchylku za velmi krátký čas. Na obrázku výše můžeme vidět 120 holubů, ovšem jeden z nich vypadá maličko jinak. Tohoto odlišného holuba je potřeba najít za pouhých 6 vteřin.

iluze holubi řešení kolečko
Fotografie: CanvaPhotos

Většina lidí s tímto obrázkem velmi bojuje. Jen někteří jedinci jsou však schopni rychle identifikovat odlišného jedince. Na druhé straně jiní nebyli schopní najít správnou odpověď vůbec. 6 vteřin je opravdu velmi krátký čas na identifikaci odlišného ptáka a dokážou to opravdu jen velmi vnímaví lidé. Přesto se dá považovat za úspěch, že takto obtížnou optickou iluzi vůbec vyřešíte, bez ohledu na čas. Nyní se zkuste velmi pozorně zadívat na obrázek a projít si každého holuba zvlášť. Pro případ potřeby bude jedinečný holub označen na obrázku níže.

Zdroj: PsychologyToday

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]