Jedno křesílko mezi ostatní nepatří, ale najít ho do 5 sekund dokáže jen 2 % lidí

rébus křeslo náhled
Fotografie: Fresherslive

Židle je historický a kulturní fenomén, který se ve všech svých oblastech těší velké oblibě celé lidské rasy. Sednout si totiž chtěl už odpradávna skutečně každý.

Pravěcí lidé sedávali v kruhu kolem ohně, vsedě pravidelně diskutovali také řečtí filosofové, jen na kamenných stolcích. Ve středověku se pak na sednutí v kostele těšili hlavně rolníci mířící na bohoslužbu. Sezení se zkrátka postupně stalo přirozenou součástí dne, jak při práci, tak při lidské zábavě. Nemusí se ovšem vždy jednat jen o židli, možností je mnohem více. Křeslo, pohovka, pařez, taburet, větev nebo dokonce zábradlí. Kam se jen naše pozadí vejde, tam usedneme.

Židle jako archetyp

Původní pravzor se však, jako mnoho dalších věcí, zrodil někde mezi Nilem, Eufratem a Tigrisem. Pravděpodobně to byli právě staří Sumerové, kteří v oblasti Malé Asie definovali první základy typů nábytku. To nevyhnutelně znamenalo i nábytek sedací, který známe dodnes. Existuje hodně dochovaných reliéfu, kde nacházíme sedící postavy, především pak muže. To se nevyhnulo ani slavnému Chammurapiho zákoníku. Které z křesílek na obrázku se odlišuje?

rébus křeslo zadání
Fotografie: Fresherslive
Rozdíly dítě

Tento speciální IQ test se používá u přijímacích zkoušek. Do 10 vteřin odhalí vaši inteligenci

Král je na reliéfu zobrazen v momentě, kdy od sedícího boha přebírá insignii. Jako artefakty se nám však židle nebo jiné možnosti sezení zachovaly až díky egyptským pyramidám. Ty nám totiž v perfektním stavu uchovaly předměty z pohřební výbavy faraonů i dalších velmožů. Jednalo se hlavně o slavné křeslo krále Tutanchamona, které krásně ukazuje řemeslný um v době před naším letopočtem. Ve starověku obklopovala jídelní stůl lehátka.

Truhly a lavice

Platilo totiž pravidlo, že muž u jídla ležel, seděly jen ženy nebo děti. Během šíření křesťanství v Evropě sloužila truhla k přenosu věcí i sezení. Krom toho se běžně sedělo na lavicích nebo skládacích židlích se zkříženýma nohama. Renesance a její pohodlí zasáhlo i nábytek. Docházelo tak k rozvoji měkčených sedaček. Jestli pořád tápete v rébusu, tady je jeho řešení.

rébus křeslo řešení
Fotografie: Fresherslive

První byly volné polštáře, pak už se měkčení stalo součástí. Množství druhů se objevilo během baroka.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]