Tato optická iluze se vás pokusí přesvědčit, že na obrázku žádný tenisový míček není. Opak je však pravdou

Tenisový míč náhledový obrázek
Fotografie: TodoJujuy

Připravte se na ultimátní vizuální výzvu! Dokážete najít tenisový míček skrytý na obrázku? Tato optická iluze dokázala zamést s rozumem a zmatla téměř 98 % těch, kdo se pokusili ji rozluštit.

Vizuální výzvy, zejména ty založené na optických iluzích, vždy fascinovaly širokou veřejnost. Tyto grafické hádanky testují naše vnímání a odhalují, jak náš mozek interpretuje vizuální informace a často i to, jak je lze snadno oklamat.

Optické iluze s tenisovým míčkem

Nedávno zveřejněná výzva dostala téměř 98 % těch, kteří se o ni pokusili, do potíží. Úkol se zdál jednoduchý, najít tenisový míček skrytý na obrázku. Jeho složitost však spočívala ve způsobu, jakým byl míček ukrytý, hrající si s vnímáním barev, tvarů a stínů. Toto není jednoduchý obrázek s náhodně umístěným tenisovým míčkem. Tvůrci této výzvy pečlivě navrhli ilustraci tak, aby rozmazala linie. Jasné barvy, opakující se vzory a rozmanité tvary činí detekční úlohu mnohem obtížnější, než se zdá.

Tenisový míč náhledový obrázek
Fotografie: TodoJujuy

„Když máte na obrázku hodně předmětů, je opravdu těžké se soustředit jen na jeden, “ sdělila Petra K. z Aše.

Výzvy v oblasti optických iluzí nás fascinují, protože nám připomínají složitost našeho vnímání. Zdůrazňují, jak náš mozek funguje a jak interpretuje informace, které dostává, uvádí web American Museum of Natural History. Tyto výzvy nám také umožňují pochopit naše vizuální limity a pracovat na naší schopnosti pozornosti a koncentrace.

Test koně

Tato odborníky sestavená hádanka otestuje vaše schopnosti do 30 vteřin. Vyřeší ji jen člověk s vysokým IQ

Najděte ho

Ukazuje se, že míček se podařilo rychle najít méně než 2 % účastníků. Pro mnohé to byl obtížný úkol, který trval několik minut. Výzva vyvolala tisíce komentářů a sdílení na sociálních sítích a opět ukázala zájem široké veřejnosti o tyto vizuální testy. Troufnete si na to vy? Zkuste ho najít. Až budete hotovi, níže najdete správné řešení.

Tenisový míč řešení
Fotografie: TodoJujuy

Tak co? Našli jste ho? Samozřejmě ani nešel vidět celý, o to byla výzva těžší. Pokud jste ho našli, tak vám gratulujeme. Patříte mezi ty nejbystřejší. Jestli jste ho nenašli, nezoufejte, takové výzvy vyžadují trénink. Zkuste si teď třeba tuhle výzvu, kterou jsme pro vás napsali na webu iEnigma.cz. Tyto testy jsou skvělým způsobem, jak stimulovat naši mysl a zároveň se bavit.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]