Pouze géniové zvládnou prohlédnout obtížnou optickou iluzi a najít skryté divoké zvíře. 99,1 % lidí zatím pohořelo

iluze čáry tygr
Fotografie: CanvaPhotos

Optické hádanky jsou vcelku fascinujícím způsobem, jak zjistit, jak přesně lidský mozek zpracovává a interpretuje vizuální informace.

Vizuální iluze se dají rozdělit na několik úrovní obtížnosti a některé iluze jsou tak složité, že mohou oklamat i ty nejbystřejší mozky. Optické iluze se staly zábavnými výzvami, které testují naše vizuální vnímání. Někdy se ale mozek a oči vydají rozdílným směrem a člověk pak vnímá realitu úplně jinak. Testy založené na optických iluzích jsou jednou z možností, jak mohou laikové alespoň trochu nahlédnout do fungování mozku.

Pro většinu lidí neviditelné zvíře v obrázku

Lidský mozek se dělí na dvě hemisféry a každá z nich plní jinou funkci. Pravá hemisféra vidí obraz jako celek, dokáže tvořit, pracuje s barvami a obrazy a levá hemisféra přemýšlí logicky, kontroluje a analyzuje. Mozek je ale mnohem složitější a optické iluze nabízí možnost, jak jej otestovat. Jeden z optických klamů nedávno vyvolal na internetu velký zájem, kvůli své výjimečné obtížnosti.

Velmi obtížná optická iluze ukazuje, jak snadno se dá mozek poplést. Představuje totiž velmi složitý obraz a v tom obraze je navíc ukryté divoké zvíře, které je neviditelné pro většinu lidí. Je tedy nasnadě říci, že tuto optickou iluzi vyřeší pouze géniové, kteří divoké zvíře v obrázku uvidí. Díky této extrémně obtížné iluzi lze prozkoumat i duševní procesy, které umožňují vnímat tyto vizuální iluze. Důsledkem těchto obtížných výzev může být i lepší chápání vizuálního vnímání a inteligence.

iluze čáry tygr
Fotografie: CanvaPhotos

Řešení vizuální iluze

Optické iluze jsou vytvořeny proto, aby otestovaly vaši vizi, mozek, ale také zrak. Tento obrázek je optický klam, který si bude pohrávat s vaší myslí tak, že skryje zvíře v obrázku přímo před vašima očima. Za klikatými barevnými čarami se totiž ukrývá divoké zvíře. Výzvou této optické iluze je právě identifikace divokého zvířete. Tento obraz optického klamu je tak dalším zábavným způsobem, kterým lze otestovat nejen vizi, ale i IQ.

tygr řešení iluze
Fotografie: CanvaPhotos

Pokud máte potíže s odhalením zvířete, které se skrývá za klikatými liniemi, zkuste se nejprve déle zadívat na barevné čáry. Pomoci by mohlo i zamžourání a větší odstup. Poté zjistíte, že divokým zvířetem, které je ukryté za barevnými liniemi je tygr. Tato iluze je opravdu obtížná a za méně, než 15 vteřin ji vyřeší jen géniové. Obrázek s vizuální hádankou si pohraje s vaší myslí, zrakem i mozkem a zároveň tak můžete zjistit, zda se řadíte mezi to malé procento géniů, kteří tygra spatří téměř okamžitě.

Zdroj: PsychologyToday

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]