Pokud najdete odlišného tukana do 12 vteřin, můžete být pyšní na své vysoké IQ nad 140

rébus tukan pták náhled
Fotografie: Fresherslive

Nepřehlédnutelný velký žlutý zobák a tím pádem i zcela nepřehlédnutelný opeřenec. Přesně to je tukan obrovský, velmi vděčná rekvizita mnoha animovaných filmů se zvířaty.

Při pohledu na jeho obrovský zobák možná leckoho napadne, jestli vůbec umí létat. Ano, umí, tuto možnost však využívá velmi zřídka. Jde totiž o šplhavce, a navíc jednoho z největších členů tohoto řádu. Mohou dorůstat délky až 60 centimetrů a nejraději šplhají po kmenech i větvích stromů. Na delší vzdálenost pak skáčou, obvykle i bez křídel. V poměru k tělu je mají totiž menší a zaoblená, létají tak jen sporadicky. Nenechte se ovšem zmást zdánlivou neohrabaností.

Zobák na více věcí

Váha dospělého tukana nedosahuje totiž ani 900 gramů. Onen zobák ve skutečnosti prakticky nic neváží. Má pilovitý skus, takže se jím tukan dostane i přes ty nejtvrdší skořápky. Navíc jde dle MujChlupac i o chladící mechanismus. Uvnitř zobáku se totiž nachází spletitá síť cév, kterými opeřenec reguluje svou teplotu. Majestátní zoban také užívá k odstrašení protivníka, stejně jako nalákání samiček. Prostě všeúčelový nástroj. Který z tukanů na obrázku se liší od zbytku?

rébus tukan pták zadání
Fotografie: Fresherslive
Iluze králík náhledový obrázek

Nejtěžší hledací hádanka na světě je nyní k dispozici online. Hlavním problémem je krátký časový limit

Krom toho, že má tento zoban unikátní vlastnosti, je nezaměnitelný také zbarvením. Najdete na něm totiž hned několik odstínů žluté, červené či oranžové. Právě proto ho využívá mnoho propagačních fotek tropických zájezdů. V leckom může vyvolat představu zapadajícího slunce někde v turistické destinaci. A není to první zvíře, o kterém na iEnigma píšeme. Krom zobáku zaujmou na tukanovi i krásné oči v barvě zářivě modré a oranžové. Pera jsou černá a bílá.

Barva peří

Celkově je dle AtlasZvirat peří černé, čistou bílou najdete jen na prsou, krku a kořeni ocasu. Někteří jedinci mají na prsou žlutý nádech. Tukana najdete hlavně ve Střední a Jižní Americe, konkrétně lesních pásech Mexika, Brazílie a Argentiny. “Stravu v podobě plodů si zpestřuje i drobnými živočich,” přidává k tomu Kristýna H. z Čáslavi.

rébus tukan pták řešení
Fotografie: Fresherslive

Loví na stromech i zemi, spí většinou v dutinách starých stromů, kde klade samice i vejce. Výjimečně mají i 3 mladé.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]