100 let stará optická iluze je stále komplikovaná. Nalezení psa do 16 vteřin je známkou geniality

muž ucho nos
Fotografie: CanvaPhotos

Pokud se považujete za člověka s bystrými pozorovacími schopnostmi, pokuste se najít psa ve sto let staré optické iluzi. Můžete si vyzkoušet své oči a poznat, jak jste na tom s vnímáním.

První věc, která vás napadne, když uslyšíte výraz „optická iluze“ je, co to vlastně znamená. Optická iluze nastává, když vidíte něco jiného, než je na obrázku ve skutečnosti. Nyní již existuje mnoho typů optických iluzí, které se používají pro různé účely. Avšak ty nejčastější optické iluze se obvykle vytvářejí sestavením sbírky četných obrazů. Například fyziologické iluze způsobují, že můžete vidět části obrazu, které tam ve skutečnosti nejsou. Oproti tomu kognitivní iluze vytvářejí iluze pomocí předpokladů člověka.

Různé druhy optických iluzí

Optické iluze jsou fascinující vizuální jevy, které dokážou oklamat mozek tak, aby vnímal něco, co ve skutečnosti neexistuje. Nebo aby mozek interpretoval něco jinak, než jak to ve skutečnosti je. Jedním z druhů iluzí jsou iluze geometrické. Jako takové využívají tvary a vzory k vytvoření dojmu hloubky, pohybu nebo zkreslení. Nejednoznačné iluze používají obrazy, které mohou být interpretovány různými způsoby. To často vede ke zmatku a nejistotě ohledně toho, co je skutečně vidět. Barevné iluze zase využívají barvy a světlo k vytvoření dojmu pohybu, hloubky nebo kontrastu.

Dalším z druhů iluzí jsou pohybové iluze. Ty vytváří dojem pohybu ve statickém obrazu. Hmatové iluze využívají dotek a texturu k vytvoření dojmu hloubky, tvaru nebo pohybu. Percepční iluze zase vytvářejí dojem jiné velikosti, tvaru nebo barvy, než jaká je skutečně použita. Blikající iluze pomocí blikajících obrazů nebo barev vytvářejí dojem pohybu nebo změny. Dojem obrazu nebo barvy, které přetrvává ve vizi i poté, co byla odstraněna se nazývá následná iluze. Téměř všechny druhy iluzí lze nalézt v různých formách médií, internet je však nejpoužívanější způsob, jak je vyhledat. Jsou fascinujícím způsobem, jak prozkoumat fungování mozku.

muž ucho nos
Fotografie: CanvaPhotos

Sto let stará optická iluze psa

Vaše oči jsou neuvěřitelným orgánem. Pracují totiž v neustálém souladu s mozkem, a to je důvod, proč vidíte svět tak, jak jej vidíte. Ale i vaše oči vám někdy mohou lhát. Váš mozek přebírá kontrolu nad celým nervovým systémem, ale někdy ho mohou oklamat oči, aby mozek viděl věci, které nejsou tak, jak se zdají být. Nyní si můžete otestovat své IQ tím, že se pokusíte najít psa v této staré optické iluzi. Pozorování optických iluzí je skvělý způsob, jak trénovat svou mysl, aby nevěřila pokaždé svým očím anebo si zlepšit kognitivní a pozorovací schopnosti. Pokud jste dobrým pozorovatelem, jistě jste již našli psa ukrytého v této velmi těžké iluzi.

zrakový test jelen

Jen 1 % skutečných géniů zvládne do 15 vteřin na obrázku najít schovaného jelena

pes v rámečku
Fotografie: CanvaPhotos

Na první pohled by se mohlo zdát, že kromě muže s vousy a čepicí na obrázku nic jiného není. U této iluze nestačí jen zapojit bystré oči, nýbrž je potřeba i hodně přemýšlet o tom, jak je tento obrázek zpracovaný. Jakmile samotný obrázek pochopíte, máte vyhráno. Tato 100 let stará iluze není jen o tom, hledat očima něco ukrytého. Pokud jste však na řešení této iluze nepřišli ani po delší době hledání a přemýšlení, zkuste onoho muže z obrázku otočit. Po otočení se vám zjeví hledaný pes a hádanka je vyřešena.

Zdroj: TheSun

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]