12 rozdílů najde podle autora této těžké hádanky jen 2 % vyvolených. 30 vteřin je nadlidskou výzvou

Fotografie: Freshserslive

Piráti jsou hrdiny dětských dobrodružných knížek a velmi vděčnou rekvizitou filmového plátna. Jejich skutečné historické předobrazy jsou však romantice na míle vzdálené.

Charakteristická páska přes oko, dřevěná noha, papoušek skřehotající na rameni kapitána s šavlí a třírohým kloboukem. Někde v neznámu truhla s pokladem a černá vlajka s lebkou a kostmi. Ano, takto vypadá v našich myslích pirát, postrach všech moří a obchodníků. Svobodný život této skupiny námořních lupičů byl plný dobrodružství a nebezpečí. Zdaleka se však nejednalo o takovou romantiku, jak nám ji líčí filmy, seriály nebo krásné romány.

Už od dávných dob

Pirát, neboli dle Wikipedie peiratés, byl námořní lupič. Historie nám neudá, kdy se tento fenomén zrodil. Vzhledem k tomu, že jde o slovo ze starořečtiny, je jasné, že brázdili vodu už ve starověku. V zásadě, jakmile vznikly lodě schopné plavit se s cenným nákladem, zrodili se i piráti.

rébus pirát náhled
Fotografie: Freshserslive
Test koně

Tato odborníky sestavená hádanka otestuje vaše schopnosti do 30 vteřin. Vyřeší ji jen člověk s vysokým IQ

Na tuto cestu se většinou vydávali mladí námořníci z chudších vrstev. Důvod je jednoduchý, viděli v tom snadnou cestu ke zbohatnutí. Volání moře a chuť dobrodružství však kolikrát zlákaly i šlechtice. Někdy bylo totiž na cestě výhodnější přidat se na stranu silnějšího, tedy právě piráta. Přidávali se i psanci a vězni, pro které nebylo moc dalších alternativ. Na rozdíl od obchodních lodí však trávili piráti na moři celé dlouhé měsíce bez jistoty zásob a potravin.

Švábi a špína všude

Základním problémem bylo jídlo a hygiena. Klasickou trojicí problémů byl hlad, dehydratace a absence spánku. Kajuty plné švábů páchly, běžné byly kožní problémy, hnisavé vředy. Rány se nehojily, všechno žrala sůl. Stále tápete v zadání? Klid, tady je řešení hádanky.

pirát řešení
Fotografie: Freshserslive

Tak pili alkohol, hlavně rum. Ten se nekazil a cokoli tekutého je často zaujalo víc než truhly s drahokamy a zlatem. Pokud vám tento hlavolam vyšel, zkuste další na iEnigma.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]