Lidský mozek je stále fascinující nástroj. Přestože naše technické dovednosti díky němu hodně pokročili, tato část lidského těla je nám stále velkou záhadou.
Mozek je neuvěřitelně složitý a sofistikovaný orgán. V posledních dekádách jsme o něm zjistili víc, než kdy předtím. To ovšem zdaleka neznamená, že ho lze pokládat za probádaný. Každou sekundu zpracuje tolik informací, kolik nedokáže ani dnešní nejvýkonnější počítač. Jde o řídící centrum. Naší nervové soustavy, které přijímá podněty ze smyslových orgánů. Následně pak vysílá impulsy do svalů a také udržuje zcela základní činnosti organismu.
Váha a počet neuronů
U dospělého člověka váží mozek asi 1,5 kilogramu. Vzhledem k velikosti našeho těla máme největší mozek ze všech žijících savců. Jeho objem tvoří ze 78 % voda, proto se na našich kognitivních dovednostech projeví i ta nejmenší míra dehydratace. Mozek zkrátka potřebuje ke správnému provozu dostatek vody. Základními buňkami mozku jsou neurony, kterých je uvnitř 50-100 miliard. Teď ho napněte na nejvyšší míru a najděte nesmysl nacházející se v této kuchyni.
Najděte 4 rozdíly: Toto je nejtěžší vizuální test na světě, ve kterém mají lidé úspěšnost pouze ubohá 2 %
Jak uvádí poslední výzkumy, přicházíme denně až o 86 000 neuronů, každý rok pak o 31 milionů. Stále ovšem vznikají nové buňky, které tento úbytek aspoň v nějaké míře nahrazují. U dítěte váží mozek asi 350-400 gramů. Během první poloviny těhotenství vzniká co minutu 250 000 nových neuronů. Ačkoli zabírá jen asi 2 % hmotnosti těla, spotřebuje pro svůj provoz celou pětinu veškeré přijaté energie. Během stresových situací se uklidňujeme zpěvem či pískáním.
Mýtus kapacity
Převládá stále mýtus, že využíváme jen 10 % jeho kapacity. To je záminka pro mnoho zázračných knih a také kurzů, jak mozek využít na maximum. Není to ale pravda, využíváme ho naplno, jen ne všechno najednou. Tápete? Když se dobře podíváte, čajová konvice má zobáček nesmyslně nízko.
Pokud by měl mozek uchovat všechny přijaté informace, byl by větší než celé naše tělo. Proto všechny smysly fungují jako prvotní filtrace těchto podnětů. Nevidíme ani očima, vidíme právě mozkem.