V tomto lese je až příliš zákeřně schovaný červ. K jeho odhalení je potřeba extrémně vyvinutý mozek i zrak

rébus červ v lese náhled
Fotografie: Freepik

Obecná definice praví, že les tvoří stromy a keře a pozemky, na kterých rostou. Některé středoškolské učebnice pak uvádí, že les je „skupina tří a více stromů“.

Spolu s mnoha vlastními ekosystémy, spoustou fauny a flory je z lesa jeden z nejsložitějších systémů naší planety. A také porost, díky kterému jsme naživu. Ne nadarmo se třeba Amazonským pralesům říká plíce planety. V dalším praktičtějším ohledu je les především zdrojem dřeva na prodej nebo spotřebu vlastníka. Cílené lesní hospodářství je tak zdrojem této obnovitelné suroviny. Vztah vlastníků, pracovníků i návštěvníků k lesu upravuje zákon o lese.

Zákony a trocha ekologie

Jeho vlivem by tak nemělo docházet k ničení životního prostředí. Bohužel porušování stále existuje a vymahatelnost práva je v takových případech velmi nejistá a zdlouhavá. V základu platí, že kdokoli se po lese volně pohybuje, nesmí jej jakkoli ničit, poškozovat nebo do něj jinak negativně zasahovat. Hlavními body jsou zákaz znečišťování a rušení lesní zvěře. Kde se schovává červík? Věnujte pozornost i detailů, nebude viditelný okamžitě.

rébus červ v lese zadání
Fotografie: Freepik
brýle zadání

Bez nápovědy najde odlišné brýle pouze TOP 1 % géniů s nadprůměrnou všímavostí a inteligencí

Kromě růstu dřeva plní lesy významnou ekologickou funkci. Jeden velký vzrostlý listnatý strom totiž vyprodukuje tolik kyslíku, kolik denně vydýchá 50 lidí. Hektar listnatého lesa tak stojí ročně za produkcí 10 tun kyslíku, u jehličnatého je to 6,5 tuny. Navíc také lesy čistí ovzduší, protože na sebe navazují až 60 tun popílku. Toho je schopen hektar bukového lesa. Každé 3 minuty u nás vyroste tolik dřeva, kolik je spotřeba na stavbu rodinného domku kompletně ze dřeva.

Lesy v ČR

Statistika nuda je, má však cenné údaje. Za 1 hodinu pak vznikne objem dřeva na 20 domů. Za 1 den to znamená objem 480 domů. Lesy pokrývají celou 1 třetinu našeho území, konkrétně 33 %. Nejvíce je jich na liberecku, skoro polovina rozlohy.

rébus červ v lese řešení
Fotografie: Freepik / Edit

Nejmenší podíl lesů má naopak hlavní město Praha, kde je to jenom 10 %. Na 60 % lesů našeho území patří státu. Jestli stále tápete v rébusu, už nezoufejte. Nejste první ani poslední, kterým to nevyšlo. Tady je řešení.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]