Pouze nadprůměrně inteligentní Češi vidí ukryté zvíře v této optické iluzi. Patříte mezi ně i vy?

černobílá iluze
Fotografie: CanvaPhotos

Optické iluze jsou fascinující a někdy mohou odhalit věci o našem mozku, které jsme dosud nevěděli. Nová optická iluze koluje po sociálních sítích a lidé z ní šílí.

Mozek, jako každý jiný sval potřebuje trénink. Ke cvičení mozku nyní koluje spousta optických klamů a iluzí, které posilují nejen vnímavost člověka. Nová optická iluze, která koluje po sociálních sítích tvrdí, že zvíře, které je ukryto v obraze, mohou vidět pouze lidé s nadprůměrnou inteligencí. Takovéto prohlášení se vždy dočká velké zvědavosti a zájmu mezi uživateli internetu. Každý by rád věděl, zda je dostatečně inteligentní na to, aby vyřešil vizuální hádanku.

Klikatá iluze

Některé vizuální iluze jsou vytvořeny pro zábavu a některé jsou i zdrojem zkoumání zraku a mozku. Tuto optickou hádanku vytvořil umělec Ilja Klemencov a sdílel ji na sociální síti TikTok. Jeho obrázek tak vzal sociální média útokem a velmi rychle se šířila po internetu s otázkou: „Co skrývá ruský umělec Ilja Klemencov v černobílých klikatých liniích?“ Výzva této iluze zní tedy jasně – zjistit, co se skrývá mezi klikatými čarami, které mohou indikovat, zda máte nadprůměrnou úroveň IQ.

Stejně jako většina ostatních vizuálních hádanek, klamů a iluzí může i tento obrázek pomoci k otestování vašeho inteligenčního kvocientu. Lidé, kteří vidí okamžitě skrytý obrázek za liniemi jsou pravděpodobně nadprůměrně inteligentní. Podle studie publikované v Current Biology jsou lidé s vyšším IQ schopni soustředit se na detaily a ignorovat méně relevantní informace s větší lehkostí než jejich méně inteligentní protějšky. Jiným to zjištění trvá o něco déle a někdy je potřeba i mírně přimhouřit oči.

iluze čáry panda
Fotografie: CanvaPhotos

Zvíře ukryté v optické iluzi

Pokud jste ještě neodhalili zvíře, které se skrývá za klikatými liniemi, zkuste se na obrázek pozorně zadívat s přimhouřenýma očima. Poté jistě sami zjistíte, že ukrytým zvířetem je panda. Tato optická iluze je velmi obtížná a málokomu se ji podaří odhalit okamžitě.

opticka-iluze-netopyr-nahledovy-obrazek

Pouze 20 % lidí najde odlišného netopýra za méně než 6 sekund. Patříte také mezi bystré jedince?

Pouze jedinci s nadprůměrně vysokou úrovní inteligence dokáží spatřit pandu do pouhých 10 vteřin. Vytvoření optické iluze s pandou, která se velmi rychle šířila po sociálních sítích, však není náhodná a její tvůrce měl jasné úmysly a cíle, čeho chce díky tomuto obrázku dosáhnout.

zobrazení pandy
Fotografie: CanvaPhotos

Podle zpráv Daily Mail ruský umělec Ilja Klemencov ukryl obří pandu mezi černobílé klikaté čáry z jasného důvodu. Optická iluze, která se zdá být nejnovější ohromující hádankou s medvídkem pandou nese název „Mohu vyhynout“. Ilja Klemencov tak podporuje charitativní úsilí Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Jelikož jsou vizuální hádanky na internetu stále více populární, vsadil tak ruský umělec na jistotu a vytvořil velmi obtížnou iluzi.

Zdroj: Kenh14

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]