Jediná kočka se od ostatních liší titěrným detailem, který včas odhalí jen 1 ze 100 lidí

rébus s kočkou náhled
Fotografie: Fresherslive

Kočka patří bezesporu k nejčastějším domácím mazlíčkům. Drobná šelma nás totiž provází už od počátku civilizace. Respektive momentu, kdy jsme se usadili a začali pěstovat rostliny.

Tento “sňatek z rozumu” přišel v momentě přítomnosti úrody, a tedy i myší. Postupně přerostl v obrovské pouto plné citu. To se táhne historií lidstva už přes 10 000 let a skýtá mnohé výhody oběma stranám. Dle nedávných vědeckých závěrů žily kočky v Turecku, na Kypru a v mezopotámských oblastech o více jak 1 000 let před svou přítomností ve starém Egyptě. K domestikace koček na Blízkém východě došlo dříve, mnoho civilizací také kočky uctívalo.

Zvíře s pevnou pozicí

Božská pozice koček je neznámější právě z Egypta, rozhodně se však nejednalo o jediné místo. Blízký východ je tak považován za kočičí pravlast. Dle stránek BoehringenIngelheim tomu nasvědčuje i skvrnité zbarveni srsti, tedy “mourovatost”. Tu u domácích koček vídáme velmi často, poprvé se ovšem objevuje v Turecku ve 14. století. Egypťané pak před více jak 4 000 lety začali domestikovat kočku plavou. A jedna z těch, které jsou na tomto obrázku, je trochu jiná.

rébus s kočkou náhled
Fotografie: Fresherslive
hádanka kobylka

Vsaďte se, že odlišnou kobylku do 10 sekund prostě nenajdete. Jde o nejobtížnější hádanku v Evropě

Egypt proslul vírou v to, že kočky jsou minimálně magické bytosti, ideálně boží stvoření. Projevuje se to i přítomností kočičí bohyně Bastet v panteonu. Symboliku koček lze velmi často najít na starých artefaktech. Již tehdy bylo tedy toto zvíře váženým společníkem, i jejich pohřby byly podobně velkolepé.

Chráněné zákonem

Obliba kočky tu nebyla lehkou adorací. Zabít kočku se v Egyptě té doby rovnalo okamžité popravě. Nad jejich skonem museli velmi truchlit, jinak na rodinu padla vina za její smrt. Podle webu KockaDomaci nebylo ani dovoleno tyto vzácné tvory vyvážet. To porušili Féničané a kočky se tak doslova rozlezly po celém Středomoří. Pokud v rébusu stále tápete, tady je jeho řešení.

rébus s kočkou řešení
Fotografie: Fresherslive

Dnes na kočku narazíte naprosto všude. “V Itálii je najdete i v regálech v obchodech. Říkám si, kolik lidí tam chodí nakoupit a kolik je jen podrbat,” usmívá se Radek T. z Dolního Benešova. A iEnigma už navštívila více zvířat.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]