Lvího krále zvířat najde na tomto obrázku jen 1 % lidí. Tento rébus má podle odborníků obtížnost 10/10

test lev náhled
Fotografie: Fresherslive

Lev je nejspíš první zvíře, které se komukoli vybaví při slově Afrika. A nejde přitom jen o výjimečnou sílu, která krále zvířat všude proslavila. Je to také v eleganci a důstojnosti.

Tím a několika dalšími věcmi ale obvykle známé informace o této šelmě končí. Hned po tygrovi se jedná o největší kočkovitou šelmu světa. Samec dorůstá 170-250 cm, samice asi 140-175. jeho ocas měří 70-100 cm, končí jasným střapcem s bodcem. Samec váží až 250 kilogramů, samice jsou o něco lehčí. Samec tráví většinu dne odpočinkem. Cca 20 hodin tak prolenoší, 16 hodin z toho skutečně spí. Aktivní je jen 4-6 hodin, kdy se vydává za soumraku na lov.

Souboje na denním pořádku

Jde o jediné kočkovité šelmy se společenským životem a strukturou. Obvykle se tak vyskytují ve skupinkách o 1-2 rodinných jednotkách. To dává dohromady tak 5-40 členů, když počítáme samce, samice i mláďata. Lvice je březí 100-120 dní, pak porodí max 4 mláďata. V rámci smečky se snaží všechny množit ve stejnou dobu. Mohou se pak totiž navzájem starat o krmení a chování potomků. Teď je ale na místě fotka. Kdepak se na ní schovává právě král zvířat?

Fotografie: Fresherslive
Hádanka hruška

Tahle matoucí fotografie otestuje váš zrak za 26 vteřin. Najít hrušku je jako hledat jehlu v kupce sena

Odstavení nastane po 6-7 měsících. Na denním pořádku jsou souboje o jídlo v divočině. Až 80 % mladých se tak nedožije ani 2 let věku. Obecně mají lvíčata hodně nepřátel, nejrizikovější jsou pro ně hyeny. Zpočátku jsou mláďata lvů skvrnitá, což postupně vymizí. Pak začne samcům narůstat hříva, která slouží jako štít během bojů. Dospělý lev je obvykle kočovník.

Putování a smečka

Čas od času se s dalšími dospělými lvy pouští do boje, aby získal celou smečku. Když se zmocní velení, zůstává se skupinou několik měsíců až let. Jakmile se ujme vlády nad územím, náleží mu také všechny přítomné samice. Pravidelně pak také zabije veškerá mláďata svého předchůdce. Nejste si jisti v rébusu? Tady je jeho řešení.

test lev řešení
Fotografie: Fresherslive

Smečka se pohybuje na území o velikosti 20-400 kilometrů čtverečných, oba pohlaví ho značí močí. Cizí lvi samotáři i skupiny jsou při překročení hranice ihned varování nezaměnitelným řevem. Ten je slyšet až na 8 kilometrů daleko.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]