Kosterní pozůstatky našich předků nám dávají cenné svědectví. Třeba to, že zdánlivé civilizační choroby museli nějak řešit lidé už před 40 000 lety.
Jde hlavně o zubní kaz, paradentózu nebo artrózu. Je také nutno podotknout, že antropologové jsou z kostí schopni poznat mnohem více, než jen několik chorob či úrazů. Jen fragmenty hrudního koše pomohou určit například známky proběhlé pleuritidy. Mikroskopické struktury kostní tkáně dolních končetin zase pomáhají detekovat chronická onemocnění krevního oběhu nebo i plic. Pro vznik medicíny jako oboru je však třeba skočit až ke starověkým civilizacím.
Sumerské texty a zákony
Nejstarší dochovaný text věnovaný lékařství byl napsán na hliněné tabulce v Sumeru. Vznikl „teprve“ před 4 000 lety. Málokdo by spojil slavný Chammurapiho zákoník s medicínou. Ovšem právě 9 z jeho 282 paragrafů se týkalo přímo činnosti lékařů. Král stanovil odměnu za zdařilé zákroky, což záviselo na sociálním statusu pacienta. Současně byly určeny postihy pro neúspěšné lékaře, kterým tehdy hrozilo až useknutí ruky. Který z lékařů na obrázku se liší od ostatních?
Najít skrytou svíčku v tomto obrázku je jako hledat jehlu v kupce sena. Do 7 vteřin ji odhalí jen génius
Nejrozsáhlejší lékařský dokument starověkého Egypta vznikl kolem roku 1550 před Kristem. Po svém německém objevitel nese názve Ebersůy papyrus, obsahuje skoro 900 medicínských návodů a předpisů. Ze stejné doby pochází i papyrus získaný jeho kolegou Smithem. Ten se ovšem věnuje skoro výhradně traumatologii a také chirurgii. V roce 1060 před Kristem postihla Filištíny v okupované Palestině epidemie moru. Šlo o první doloženou epidemii lidstva.
Svědectví eposů
Mnoho zmínek o tehdejší úrovni medicíny obsahují slavné řecké eposy Ílias a Odyssea, tradičně připisované Homérovi. Jen v Iliadě je 141 zmínek o zranění všech částí lidského těla. Z přelomu 8. a 7. století před Kristem mám z Itálie prakticky dokonalé zubní protézy. Etruskové totiž připevňovali zvířecí zuby pomocí pásků z drahých kovů. Tápete v rébusu? Tady je jeho řešení.
Mnoho lékařů se během historie stalo symboly vítězství lidského poznání nad chorobami. Debaklem zůstávají epidemie.