Je to už 33 let, co vědci objevili obří impaktní kráter, do kterého před desítkami milionů let dopadla planetka a způsobila vymírání dinosaurů.
Nejznámější katastrofa, která způsobila vymírání dinosaurů a dalšího života na Zemi (jak uvádí studie, tak až 75 % tehdejších druhů), byla oficiálně potvrzena před 33 lety. Tehdy byl kráter identifikován odbornými vědci a začaly nové studie zkoumající asi 12 kilometrů širokou planetku, která změnila dějiny naší země k nepoznání. K dopadu dle webu iDnes došlo před 66,043 milionu let, a to v době boreálního pozdního jara.
Děsivá katastrofa, která způsobila hromadné vymírání druhů
Dopad planetky se podle rozboru vegetačních fází a životních cyklů organismů z lokalit Teapot Dome ve Wyomingu a Tanis v Severní Dakotě odehrál přesně před 66,043 milionu let. Těleso tehdy dopadlo do mělké části šelfového moře pod úhlem 45 až 60 stupňů a vytvořilo kráter o průměru 195 až 205 km. Ten se dnes nicméně nachází téměř pod 600 až 1 000 metry mladších sedimentů a je stále zkoumán odbornými vědci.
Náraz planetky do země způsobil zánik přibližně 75 % tehdejších druhů a zapříčinil tak poslední hromadné vymírání druhů v dějinách života na naší planetě. Jeho impakt byl natolik intenzivní, že uvolněná energie následně zabíjela vše, co jí přišlo do cesty, a to do vzdálenosti až 1 500 kilometrů na všechny strany. Vlna se navíc šířila rychlostí světla a kromě zemětřesení způsobila také silné hurikány, požáry, tsunami a další jevy.
Nebezpečný asteroid o průměru několika stovek metrů v blízkosti Země zalarmoval vědce z NASA
V současné době některé studie tuto hypotézu nepodporují, a proto jsou důsledky dopadu planetky neustále zkoumány. Vědci, kteří se skutečností zabývají celý život, mají nicméně pádné důkazy o tom, co se stalo. Není to navíc tak dávno, co se vědcům podařilo realizovat expedici k potopenému středu kráteru v Mexickém zálivu.