Přírodovědec David Attenborough přináší alarmující zprávu. Na základě desetiletí studia přírody varuje, že lidstvo je na pokraji vyhynutí, pokud nezměníme své chování.
David Attenborough, uznávaný britský přírodovědec a moderátor dokumentárních filmů, se během svého dlouhého kariérního života stal svědkem alarmujících změn v přírodním světě, uvádí web BBC. Jeho varování o možné katastrofě, která může postihnout lidstvo, se zakládají na více než 60 letech přímého pozorování přírody. Od chvíle, kdy byl svědkem ničení deštných pralesů na Borneu kvůli těžbě dřeva a plantážím palmy olejné, se situace pouze zhoršila. Počet orangutanů v této oblasti dramaticky klesl, což je odrazem širších problémů, kterým čelí naše planeta.
Přírodní katastrofa na dosah ruky
Podle Attenborougha lidstvo samo přispělo k této krizi nejen ničením přírodního prostředí, ale i překročením udržitelné kapacity planety. Jeho znepokojení vychází z toho, jak rychle klesá procento divočiny na Zemi, z původních 66 % na současných 35 %. Tento dramatický úbytek biodiverzity a přírodních oblastí je jasným indikátorem toho, že lidé neudržitelně využívají přírodní zdroje.
Varování o klimatických změnách
V roce 2018, na oficiálním otevření Konference OSN COP24, Attenborough přednesl silný projev. V něm upozornil na klimatické změny jako na největší hrozbu naší doby. Jeho varování, že konec civilizace a většiny přírody je na obzoru, není pouze varovným výkřikem, ale realistickým pohledem na to, kam směřujeme, pokud nezačneme okamžitě jednat. Attenborough vyzval světové lídry, aby začali přijímat zásadní opatření k ochraně planety.
Tyto události mohou ukončit veškerý život na Zemi. Odborníci varují před katastrofálními následky
Podle Attenborougha se lidstvo nachází na hraně katastrofy, kterou lze zvrátit pouze drastickými změnami v našich způsobech života. Vzdělání a zlepšení životních podmínek jsou podle něj nezbytné pro snížení porodnosti, a tím i pro zmírnění tlaků na přírodní zdroje.