Mladík si myslí, že ztratil peněženku, ale pravda je jinde. Jedná se o zapeklitou hádanku

rébus peněženka náhled
Fotografie: Fresherslive

Zavedení fyzických peněz předcházela nejrůznější přírodní platidla. Od mušlí po drahé kovy, šlo vždy o suroviny, které měly i vlastní užitnou hodnotu.

Samotné peníze začínají ražbou, která byla zárukou ryzosti i váhy konkrétního platidla. Další vývoj obnášel normování měny státem a také posilování nehmotné povahy platidel. To vedlo až k zavedení mincí z běžných kovů a také papírových bankovek. Autorita peněz tak už nepocházela z hodnoty samotné suroviny, ale důvěry ve stát a bankovní instituce. Dnes už pracuje většina ekonomiky s nehmotnými penězi, virtuálními měnami i účetnictvím. Kde to ale začalo?

Mušle kauri a vážení stříbra

Tzv. barter neboli směna zboží za zboží měla vždy problém s fenoménem „dvojí shody potřeb“. Pokud jste chtěli za vajíčka boty, museli jste najít člověka, který měl boty, chtěl je prodat a současně chtěl i vajíčka. Proto už kdysi panovala směna za vzácné předměty nebo suroviny. Měnu chtěl navíc každý, protože ji jednou bude potřebovat. Teď ale zjistěte, kam se na obrázku zatoulala peněženka.

Fotografie: Fresherslive
Hádanka lentilky náhledový obrázek

Časový limit 10 sekund u této hádanky vyprší dříve, než řeknete švec. Vetřelce najde včas jen 1 ze 100 lidí

Vynikajícím příkladem takové měny byly mušle kauri. V našich zemích se pak během 10. století platilo kousky plátna. Časem se však prosadily drahé kovy. Zaprvé byly vzácné, zadruhé samy o sobě ukazují hodnotu, lesknou se a dodnes jsou symbolem bohatství. Navíc se daly libovolně zpracovat, měřit či váži. Vážené stříbro fungovalo takto třeba v Mezopotámii, a to už od 5. tisíciletí před Kristem.

Univerzální vlastnosti peněz

Každé peníze v historii musely splňovat několik podmínek. Nesměly se časem kazit vlastními silami, nešlo tedy použít cokoli organického, co by zplesnivělo. Musely být snadno přenositelné a také nezávisle ověřitelné. To je dnes možné provést kontrolou vodoznaků a pod UV lampou, která ukáže skryté prvky. Kdokoli musí být ochoten měnu přijmout coby prostředek směny. Tápete v hádance? Co to má dáma za zády?

Fotografie: Fresherslive

Dnes jsou velkým tématem kryptoměny, kterých se rodí stále další druhy. Mnohé z nich jsou však jen bublinou, či rovnou podvodem, například právě kauri.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]