Zavedení fyzických peněz předcházela nejrůznější přírodní platidla. Od mušlí po drahé kovy, šlo vždy o suroviny, které měly i vlastní užitnou hodnotu.
Samotné peníze začínají ražbou, která byla zárukou ryzosti i váhy konkrétního platidla. Další vývoj obnášel normování měny státem a také posilování nehmotné povahy platidel. To vedlo až k zavedení mincí z běžných kovů a také papírových bankovek. Autorita peněz tak už nepocházela z hodnoty samotné suroviny, ale důvěry ve stát a bankovní instituce. Dnes už pracuje většina ekonomiky s nehmotnými penězi, virtuálními měnami i účetnictvím. Kde to ale začalo?
Mušle kauri a vážení stříbra
Tzv. barter neboli směna zboží za zboží měla vždy problém s fenoménem „dvojí shody potřeb“. Pokud jste chtěli za vajíčka boty, museli jste najít člověka, který měl boty, chtěl je prodat a současně chtěl i vajíčka. Proto už kdysi panovala směna za vzácné předměty nebo suroviny. Měnu chtěl navíc každý, protože ji jednou bude potřebovat. Teď ale zjistěte, kam se na obrázku zatoulala peněženka.
Časový limit 10 sekund u této hádanky vyprší dříve, než řeknete švec. Vetřelce najde včas jen 1 ze 100 lidí
Vynikajícím příkladem takové měny byly mušle kauri. V našich zemích se pak během 10. století platilo kousky plátna. Časem se však prosadily drahé kovy. Zaprvé byly vzácné, zadruhé samy o sobě ukazují hodnotu, lesknou se a dodnes jsou symbolem bohatství. Navíc se daly libovolně zpracovat, měřit či váži. Vážené stříbro fungovalo takto třeba v Mezopotámii, a to už od 5. tisíciletí před Kristem.
Univerzální vlastnosti peněz
Každé peníze v historii musely splňovat několik podmínek. Nesměly se časem kazit vlastními silami, nešlo tedy použít cokoli organického, co by zplesnivělo. Musely být snadno přenositelné a také nezávisle ověřitelné. To je dnes možné provést kontrolou vodoznaků a pod UV lampou, která ukáže skryté prvky. Kdokoli musí být ochoten měnu přijmout coby prostředek směny. Tápete v hádance? Co to má dáma za zády?
Dnes jsou velkým tématem kryptoměny, kterých se rodí stále další druhy. Mnohé z nich jsou však jen bublinou, či rovnou podvodem, například právě kauri.