Mezi papoušky se skrývá motýl, který svou barvou oklame 99 % lidí. Lidé, kteří ho najdou, mají IQ nad 130

papoušek motýl náhled
Fotografie: Fresherslive

Tito pestrobarevní a společenství ptáci jsou většinou všežravci. Obecně mají rádi semínka, ovoce, ořechy, hmyz a nepohrdnou ani masem.

Papoušci druhu Nestor Kea přebývají na Novém Zélandu. Svého času byli výrazně loveni, protože napadali i zabíjeli místní ovce. Teď jde ovšem o chráněný druh. Obecně se ale papoušků dotýká jak dlouhodobá likvidace jejich přirozeného životního prostředí, tak i systematické pytlačení. Na Červeném seznamu ohrožených druhů se jich tak objevuje stále víc. Kácení v Ghaně například zlikvidovalo na 90 % jejich běžného prostředí, druhy skoro vyhynuly.

Věk až 120 let

Běžný člověk má cca 10 000 chuťových pohárků, zatímco papoušci pouze 300. i tak jim však poznání chutí potravy jde, někdy bývají také poměrně vybíraví. Prakticky všechny jejich chuťové buňky jsou na vrcholku zobáku, zbývající pak v hrdle. Zobák stojí za zvláštní pozornost, neboť jde o nadmíru silný nástroj. Větší druhy s ním překousnou i dráty. Na nohou mají dva prsty, vzadu a dva vepředu. Teď ale krok od papoušků, kde se na obrázku ukrývá motýl?

papoušek motýl zadání
Fotografie: Fresherslive
hádanka kobylka

Vsaďte se, že odlišnou kobylku do 10 sekund prostě nenajdete. Jde o nejobtížnější hádanku v Evropě

Vzácností je u papouška i příjem potravy. Jako jediný druh ptáků si totiž dovedou jídlo přidržet nohou. Andulky se dožívají cca 12-15 let, korely asi 20. Mezi rekordmany lze počítat aru nebo žaka, kteří dosahují i věku 50 let. Totálním rekordmanem je v tomto ohledu ale kakadu žlutočečelatý se zjištěným věkem 120 let. I když můžete u ptáka často poznat samce a samici, papoušci jsou v tomhle dosti tajnosnubní. Pohlaví proto kolikrát odliší až laboratorní test.

Celoživotní partneři

Jsou výlučně monogamní a tvoří páry na celý život. Projevy vzájemných sympatií u nich lze pozorovat celoročně, neomezují se tedy jen na dobu páření. Navzájem se nakrmí a proberou peří toho druhého. Obecně nemají tito ptáci rádi samotu. Když tedy zrovna nehnízdí, běžně je v přírodě najdete ve velkých hejnech.

papoušek motýl řešení
Fotografie: Fresherslive

Průměrně velcí snáší 2-5 vajec, menší druhy někdy dokonce 8 kusů. Mláďata se líhnou holá a zcela slepá. Tápete v rébusu? Klid, tady je jeho řešení. Jedná se o jednoznačně nejinteligentnější druh ptáků.

Pro internetový magazín iEnigma se Pavlína rozhodla psát po předchozích zkušenostech z online prostředí. Studovala mediá... [Více o autorovi]